Zanimljivi detalji koje niste znali o knjizi Starac i more

Što se krije iza remek djela Ernesta Hemingwaya? Ovi zanimljivi detalji pomoći će vam da ovo kratko, ali iznimno snažno djelo doživite u novom svjetlu.

Mislite da znate sve o knjizi Starac i more jer ste je za lektiru raščlanili uzduž i poprijeko? 

Možda ipak nije tako! U potrazi za umjetničkim radovima inspiriranim ovom knjigom, pronašla sam neke detalje i zanimljivosti koji bacaju novo svijetlo na Hemingwaya i njegovo djelo. 

Tko je stari ribar, i zašto je Hemingway bio tako fasciniran ribetinom? Koja je simbolika iza cijele priče—i postoji li uopće?

Nebitno jeste li već štovatelj lika i djela Ernesta Hemingwaya, ili tek otkrivate njegove knjige, u ovom ćete članku sigurno saznati nešto novo.

Hemingway se na Kubi zaljubio u ribolov

Ernest Hemingway živio je na Kubi dvadesetak godina, duže nego što je živio igdje drugdje na svijetu. 

Kubanski ribarski život snažno je utjecao na Hemingwaya. Na Kubi se zaljubio u sportski ribolov, pa čak i utemeljio Hemingway International Bill Fish Tournament, jedno od najstarijih sportsko-ribolovnih turnira na svijetu.

Brodić Pilar kojim je Hemingway polazio u ribolov još uvijek se nalazi na imanju na kojem je živio. 

brod ernesta hemingwaya
Izvor: HemingwayHavana.com

Imanje se zove Finca Vigía i danas je muzej prepun Hemingwayevih umjetnina, suvenira s putovanja, i osobnih predmeta.

Priča je utemeljena na stvarnim iskustvima

Je li i vas frustrirala borba s morskim psima i bespomoćnost starca da sačuva najveću ribu koju je ikad ulovio?

Upravo to se dogodilo Hemingwayu tijekom jednog ribolova 1935. godine. Ulovio je ogromnog marlina kojeg su morski psi djelomično izjeli na povratku u luku. 

Da; riba nije sabljarka iako izgledaju sasvim slično—riba u knjizi je plavi atlantski marlin

Hemingway je tu zgodu prepričao prijatelju i uredniku časopisa u pismu iz svibnja 1935. 

pisma ernesta hemingwaya
Ova su pisma, s fotografijom izgrizene ribe, 2018. godine na aukciji prodana za $28,000.

Ni drugi dio priče, onaj o mučnoj borbi s ribom, nije sasvim izmišljen.

1936. godine Hemingway je za časopis Esquire pisao o lokalnom ribaru koji se dva dana i dvije noći borio s ribom koja ga je vukla dalje i dalje od obale. 

“Two days later the old man was picked up by fisherman 60 miles to the eastward, the head and forward part of the marlin lashed alongside. What was left of the fish, less than half, weighed 800 pounds,” wrote Hemingway. 
“The old man had stayed with him a day, a night, a day and another night while the fish swam deep and pulled the boat. When he had come up, the old man had pulled the boat up on him and harpooned him. Lashed alongside the sharks had hit him and the old man had fought them out alone in the Gulf stream in a skiff, clubbing them, stabbing at them, lunging at them with an oar until he was exhausted and the sharks had eaten all that they could hold. He was crying in the boat when the fishermen picked him up, half crazy from his loss, and the sharks were still circling the boat.”

Tri godine kasnije, prijatelju i uredniku Maxu Perkinsu izložio je ideju da napiše knjigu inspiriranu ovim događajima. 

No tada je počeo pisati Kome zvono zvoni, i Starca je napisao tek 1952.— čak 16 godina nakon prvog spomena u pismima.

Trebalo mu je samo dva mjeseca da je napiše. 

Je li ribar Santiago bio stvarna osoba?

Radnja knjige Starac i more utemeljena je na nekim stvarnim zgodama, no je li i ribar Santiago iz Hemingwayeve priče stvarna osoba?

Hemingway je uvijek tvrdio da lik Santiaga nije oblikovao prema nijednoj konkretnoj osobi. Santiago je utjelovljenje mnogih kubanskih ribara koje je Hemingway upoznao i s njima ribario.

Ipak, vjeruje se da je Hemingway starca oblikovao prema ribaru imena Gregorio Fuentes, koji je bio Hemingwayev blizak prijatelj i kapetan njegova ribarskog broda, Pilar. 

ernest hemingway i gregorio fuentes
Izvor: HemingwayHavana.com 

Fuentes je također uporno nijekao da je baš on inspirirao lik Santiaga, a priča se da knjigu nikad nije ni pročitao. Preminuo je 2002. u poznoj dobi od 104 godine. 

Mjesto radnje-također potpuno stvarno

Hemingway ne spominje ime ribarskog sela u kojem se Starac i more odvija, ali znamo da Santiago s mora gleda svjetla Havane. 

No selo (danas predgrađe Havane) u kojem Santiago i Manolino žive zove se Cojimar. To mjesto i dan danas na mnoge načine odaje počast piscu i njegovom djelu.

Primjerice, u restoranu La Terazza (da, isti onaj lokal kao u knjizi) stoji memorijalna pločica koja označava omiljeni stol Ernesta Hemingwaya u tom lokalu.

hemingwayevo mjesto u restoranu la terazza
Izvor: Google Maps

U neposrednoj blizini nalazi se i bista Hemingwayu. Njegov je pogled uperen prema lučici, i dalje, prema otvorenom oceanu.

bista ernesta hemingwaya
Izvor: TripAdvisor

Simboli, alegorije, stil… Što je pisac htio reći?

Danas ovo maleno djelo često raščlanjujemo i raspravljamo o slikama, temama i simbolima. 

Jedna od najčešćih interpretacija je da priča predstavlja borbu umjetnika, gdje je riba njegov najveći kreativni pothvat i doseg, a morski psi kritičari i strvinari koji ga uništavaju. 

Neki u ribaru pronalaze Isusa, a u jarbolu križ… teorija je bezbroj. 

No što je od tih silnih interpretacija točno, i što je pisac ovim djelom htio reći?

Zapravo, ništa od toga!

Zaista, Hemingway je tvrdio da u priču nije namjerno utkao nikakvu simboliku. To je vrlo izričito i u svom stilu napisao ljudima koji su njegovo djelo analizirali:

“There isn’t any symbolism,” he wrote to critic Bernard Berenson. “The sea is the sea. The old man is an old man … The sharks are all sharks no better and no worse. All the symbolism that people say is shit. 
What goes beyond is what you see beyond when you know.”

Izvor

Čovjek je jednostavno volio ribolov, i zapisao je priču koja se stvarno dogodila ili se stvarno mogla dogoditi bilo kome. 

Ali upravo u tome leži genijalnost Hemingwayeva pisanja.

Ernest Hemingway uvijek je bio ekonomičan i direktan što se pisanja tiče. Vjerovao je u čistu, jednostavnu prozu, tekst koji otkriva tek vrhunac ledenog brijega, a na čitatelju je da interpretira što vidi (ili misli da vidi) ispod površine.

Dakle—svaka simbolika ili značenje koje izvučete iz ove priče su subjektivni, pa samim time zapravo i točni. 

Hemingway vam ništa sugerira; vidite samo ono što već znate ili osjećate u sebi.

Povratak u velikom stilu i Nobelova nagrada

Prije no što je napisao Starac i more, Hemingwayeva karijera bila je na silaznoj putanji. 

Prošlo je 12 godina otkad je objavio Kome zvono zvoni. Dvije godine prije Starca, objavio je Preko rijeke i među drveće, no taj roman nije dobro prošao kod kritičara. 

Govorilo se da je njegovo doba prošlo.

Onda je došla 1952., i Hemingway je napisao Starac i more

Novela je prvotno u cijelosti objavljena u časopisu Life. U samo dva dana, časopis je prodan u preko 5 milijuna primjeraka. 

Možete prelistati i digitalnu verziju ovdje, a priču prate i predivne ilustracije Noela Sicklesa.

Hemingway je ponovno oduševio čitatelje i kritiku, i pokazao da još može puno toga dati. Sam je govorio da mu je to najdraže, a možda i najbolje djelo koje je ikada napisao. A kritičari i čitatelji, mahom se s time slažu. 

Iako je već prije ovog djela Hemingway bio veliko i poznato ime na svjetskoj književnoj sceni, Starac i more zacementirala je njegov status književnog velikana. 

1953. godine Hemingway je za nju osvojio Pulitzerovu nagradu.

Sljedeće godine, 1954., osvojio je i Nobelovu nagradu za književnost, a odbor je izjavio da je upravo Starac i more bila ključni faktor da se nagrada dodijeli Hemingwayu. 

Starac i more na filmskom platnu

Redatelj John Sturges po noveli je 1958. snimio i film, a Santiaga je utjelovio glumac Spencer Tracy. Izvedbom je oduševio, pa i zaradio nominaciju za Oscara. Time je djelo dodatno zaživjelo u popularnoj kulturi i pronašlo još više poklonika.

Spencer Tracy kao Santiago
Izvor: IMDB

Novela Starac i more također je nadahnula opere, kazališne predstave, i nebrojena druga umjetnička djela.

Posebno se izdvaja kratkometražni film ruskog animatora Aleksandra Petrova, koji je osvojio Oscara za kratki animirani film 2000. 

Film je snimljen stop-motion tehnikom spajajući više od 29 000 slika na staklu u predivan film od trajanju od 20-ak minuta.

Kratko, ali upečatljivo djelo

Vjerujem da ste kroz ove detalje knjigu Starac i more doživjeli na malo drukčiji način. Možda si sada lakše možete predočiti mjesto radnje, naborano Santiagovo lice, ili masu i obim ribe s kojom se starac borio. 

Stoga od mene preporuka da je, ako već neko vrijeme niste, još jednom pročitate. Iako ima svega stotinjak stranica, Starac i more je knjiga koja ostavlja snažan dojam.

Ako vam povremeno zatreba podsjetnik koliko možete izdržati, ova knjiga je pravi izbor!


Volite li otkrivati manje poznate detalje o poznatim knjigama i piscima?

Pročitajte i mnoštvo zanimljivosti i intriga iza knjige Ubiti pticu rugalicu i njezine autorice Harper Lee.

Podijeli:

Komentiraj

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.